3 náhodné / Hlavní strana / Top články10 důvodů, proč byste si nikdy neměli hledat zaměstnání
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

10 důvodů, proč byste si nikdy neměli hledat zaměstnání

Jen tak ze srandy jsem se nedávno zeptal mé ženy, „Teď když jsou děti v letní škole, tak by sis mohla najít práci, co myslíš? Nesnáším, jak se tu válíš nezaměstnaná takovou dobu.“

Ona se usmála a řekla, „Wow. Byla jsem nezaměstnaná takovou dobu. Je to divný…A mě se to líbí.“

Ani jeden z nás nebyl zaměstnaný od 90. let (byl jsem zaměstnaný jen jednou v roce 1992), podnikatelé jsme tedy už nějaký ten čas. U nás doma návzájem vtipkujeme, „Možná by sis měl najít práci, povaleči!“

Je to jako ta scéna ze Tří moulů (TheThreeStooges), kde Molly říká Curlimu, aby si našel práci a Kristýna začne couvat, zatímco říká, „Ne, prosím… to ne! Všechno jen ne tohle!

Vtipné je, že když lidi dosáhnou určitého věku, jako například po dokončení vysoké školy, mají pocit, že je čas si najít práci. Ovšem to, že to většina lidí dělá, neznamená, že je to dobrý nápad. Popravdě, jestliže jste dostatečně inteligentní, nechat se zaměstnat je jedna z nejhorších věcí co můžete udělat. Je mnoho lepších možností, jak se zajistit, než otročit pro někoho jiného.

Zde je pár důvodů, proč byste měli udělat vše co je ve vašich silách, abyste se tomu vyhnuli:

  1. Příjmy pro blbce

Nechat se zaměstnat a vyměňovat svůj čas za peníze by se mohlo zdát jako dobrý nápad. Je tu jen jeden malý problém. Je to hloupost! Je to ten nejblbější způsob, jak můžete vydělávat peníze. Je to opravdu plat pro blbce.

A proč je to tak hloupé? Protože jste placení pouze v momentě, kdy pracujete. Nevidíte snad v tom ten problém nebo máte tak vymyté mozky, že si myslíte, že je rozumné a chytré vydělávat jen v momentě, kdy pracujete? Už jste někdy zvážili, že by mohlo být lepší být placení, i když zrovna nepracujete? Kdo vás naučil, že můžete vydělávat pouze v momentě, kdy zrovna pracujete? Nějaký jiný zaměstnanec s vymytým mozkem například?

Nemyslíte, že by byl život mnohem jednodušší, když byste byli placeni, zatímco jíte, spíte nebo si hrajete se svými dětmi? Proč nebýt placen 24/7? Ať už pracujete nebo ne? Neroste snad obilí na poli neustále, aniž byste u něj museli stát? Proč ne vaše bankovní konto?

Koho zajímá kolik hodin pracujete? Jen hrstku lidí na této planetě zajímá, kolik hodin denně strávíte v práci. Vetšina z nich si ani nevšimne, jestli pracujete 6 nebo 60 hodin týdně. Když ovšem máte co nabídnout, něco co lidi zajímá, mnoho z nich je ochotno vytáhnou peněženku a zaplatit vám za to. A nikoho nezajímá kolik hodin jste nad tím strávili, zajímá je co za ty peníze dostanou. Opravdu vás zajímá kolik času jsem strávil nad psaním tohoto článku? Zaplatili by jste mi víc, kdyby jste věděli, že mi to namísto 3 hodin trvalo 6?

Spousty z nás „zasvěcených“ také kdysi začalo na té vyšlapané cestičce. Nebuďte tedy naštvaní, že si až teď uvědomujete, že vás celou dobu někdo využívá. Ti chytří si nakonec uvědomí, že měnit čas za peníze je extrémně hloupé, že tu musí být jiná cesta. A ona tu samozřejmě je. Klíčem k úspěchu je odělit vaši hodnotu od času.

Chytří lidé si vytvoří systém při kterém vydělávají 24/7, obzvláště pasivně. To může znamenat, že začnou podnikat, zřídí webovou stránku, stanou se investory a podobně. Tento systém přináší pro lidi trvalý přínosi a navíc vydělává. Jak je jednou v pohybu, pokračuje, ať už tomu věnujete čas nebo ne. Od této chvíle se můžete zvyšování svého příjmu (vylepšovat systém nebo vymýšlet nový).

Webový server přináší hodnotu a ostatní systémy (většinu z nich jsem nevybudoval a ani jim vlastně nerozumím) posbírají můj příjem a vloží jej automatický na můj bankovní účet. Není to úplně pasivní, ale psaní miluji a dělal bych to zadarmo tak jako tak. Jistě si myslíte, že mě to muselo na začátku stát hodně peněz, že? Hm, ano, 150 kč je v dnešní době opravdu moc (k zaregistrování domény) a jednoduchý web se dá pořidít už okolo 3tisíc kč. Všechno potom už byl jenom profit.

Samozřejmě nejdříve potřebujete nějaký ten čas a snahu k vybudování vašeho vlastního systému. Nicméně nepotřebujete vymýšlet nic nového – klidně použijte již existující systémy jako reklamní sítě a partnerské programy. Jak se jednou zaběhnete, nebudete muset pracovat tolik hodin. Nebylo by pěkné jít ven na večeři s vědomím, že zatím vyděláváte peníze? Pokud chcete pracovat více hodin, protože vás to baví, tak do toho. Pokud chcete jen tak posedávat a nic nedělat, můžete. Tak dlouho dokud váš systém bude prospěšný ostatním, tak vám za něj budou platit, ať pracujete nebo ne.

Knihkupectví je místem, které je přeplněno knihami, obsahující fungující systémy jiných, které již byly navrhnuty, testovány a odzkoušeny. Nikdo se nenarodil s vědomím, jak začít podnikat nebo investovat, ale můžete se to jednodušše naučit.

  1. Zkušenosti

Mohli byste si myslet, že je důležité si sehnat práci kvůli získání zkušeností. Zkušenosti však získáváte z žití, bez ohledu na to, zda máte či nemáte práci. Zaměstnání vám dá zkušenosti jenom v práci, k získání zkušeností můžete dělat cokoli, není to tedy žádná výhoda. Nedělejte nic, jen posedávejte okolo a můžete se nazvat zkušeným meditátorem, filozofem nebo politikem.

Problém spočívá v tom, že získávání zkušeností je povětšinou jen opakování získané zkušenosti pořád dokola a dokola. Hodně se toho naučíte na začátku a pak stagnujete. To vede k tomu, že vám uniknou jiné zkušenosti, které by byly daleko užitečnější. A až se vaše omezené dovednosti stanou zastaralými, tak vám budou vaše zkušenosti na nic. Schválně, zeptejte se sami sebe, jestli zkušenosti, které získáváte právě teď, budou za něco stát za 20-30 let. Bude vaše pracovní pozice vůbec existovat?

Zvažte, co byste raději uměli? Dělat dobře práci, ve které měníte váš čas za peníze, nebo byste dali přednost finanční nezávislosti do konce vašeho života? Já preferuji to druhé, co myslíte?

  1. Celoživotní domestikace

Nechat se zaměstnat je jako zapsat se do programu k domestikaci člověka. Naučíte se jak být dobrým domacím mazlíčkem.

Rozhlídněte se okolo sebe. Opravdu. Co vidíte? Jsou to podmínky pro lidskou bytost nebo žijete v klecích pro zvířata?

Jak jde váš výcvik? Odměňuje vás páníček za dobré chování? Trestá vás za neuposlechnutí rozkazů?

Zbyla ve vás ještě nějaká svobodná vůle? Nebo zůstanete mazlíčkem nadosmrti?

Lidé nejsou určeni k životu v kleci. Chudáčci…

  1. Hladové krky

Nejvíce je zdaněn zaměstnacův plat. Můžete očekávat, že víc jak polovina vašeho platu půjde na daně. Daňový systém je navržen tak, aby nebylo možné poznat, o kolik doopravdy přicházíte, protože některé z těchto daní jsou vypláceny zaměstnavatelem, a některé z nich jsou odečteny z vaší výplatní pásky. Můžete se vsadit, že z pohledu svého zaměstnavatele, jsou všechny tyto daně považovány za část vašeho platu, stejně jako jakékoli jiné kompenzace, které obdržíte jako výhody. Dokonce i prostory, kde máte kancelář jsou započítány.

Další část vašeho příjmu jde majiteli a investorům. To je mnoho hladových krků.

Není těžké pochopit, proč zaměstnanci platí, v porovnání s jejich příjmem, nejvíce daní ze všech. Nakonec, kdo má kontrolu nad systémem daní? Majitelé podniků, ivestoři nebo zaměstnanci?

Zaplatí vám jenom zlomek reálné ceny, kterou vytváříte. Váš příjem by mohl být více než třínásobný než je ten současný, ale většinu z těch peněz neuvidíte. Jdou přímo do kapsy ostatním.

Jak velkorysé!

banner-970x90
  1. Až moc riskantní

Mnoho zaměstnaných lidí věří, že být zaměstnaný je ta nejbezpečnější cesta jak se zajistit.

Blbci.

Sociální klima je úžasné. Je tak dobré, že jsou dokonce lidi přesvědčeni o pravém opaku.

Přijde vám bezpečné se stavět dobrovolně do pozice, kdy někdo může jediným slovem („Máte padáka“) utnou váš příjem? Opravdu vám přijde více bezpečné mít jen jeden příjem než třeba deset?

Tenhle nápad je podlě mě hloupý. Nemůžete mít jistotu bez kontroly. A zaměstnanci mají tu nejnižší možnou kontrolu. Pokud jste zaměstnaný, vaše pozice by se ve skutečnosti měla jmenovat „gembler“.

  1. Mít za šéfa „neuvěřitelného idiota“

Když v běžném životě narazíte na blbce, máte možnost se otočit a jít jiným směrem. Když se tak stane v pracovním životě zaměstnance, musíte se naučit říkat „Ano, pane“.

Věděli jste, že slovo boss (angl. šéf) pochází z Dánského slova baas, kde historicky znamená páníček? Další z významů tohoto slova je „kráva nebo dobytek“. A v mnohých videohrách máte na konci her za úkol zabít ďábla, kterého představuje právě šéf.

Takže pokud je váš šéf opravdu „neuvěřitelný kus idiota“, co můžete udělat? Nic než zůstat ve „stádě“.

  1. Žebrání o peníze

Když chcete zvednou váš příjem, musíte se zvednout se židle a žadonit vašeho pána o peníze? Cítíte se po tom dobře?

Nebo se můžete rozhodnout kolik vám budou platit bez toho, aby jste potřebovali něčí svolení?

Máte-li svůj podnik a jeden zákazník řekne „ne“, vy jednoduše řeknete „další, prosím“.

  1. Zděděný sociální život

Mnoho lidí považuje svoji práci za svoji sociální síť. Baví se s lidmi ze stejného oboru. Tyto vztahy jsou společenskými slepými uličkami. Vzrušující den zahrnuje hluboké rozhovory o přechodu společnosti z Sparkletts na Arrowhead, zpoždění nejnovějšího operačního systém společnosti Microsoft a nečekaném dodání více kanceláčských potřeb. Zvažte, jaké by to bylo jít ven a mluvit s cizími lidmi. Ooooh … děsivé! Lepší zůstat uvnitř, kde je to bezpečné.

V případě, že jeden z vašich spoluotroků bude prodán jinému páníčkovi, přestanete být přáteli? Pokud pracujete v mužském kolektivu znamená to snad, že už nikdy nepromluvíte se ženou krom vaší recepční? Proč se nerozhodovat sám o tom, s kým se budete bavit místo toho, aby to někdo rozhodoval za vás?

  1. Ztráta svobody

Zkrotit člověka na zaměstnance vyžaduje hodně úsilí. První věc, kterou musíte udělat, je rozbít nezávislou lidskou vůli. Dobrým způsobem, jak to udělat, je dát jim manuál plný nesmyslných pravidel a předpisů. To vede nové zaměstnance k poslušnosti a ustrašenosti, mohli být každou chvíli disciplinováni za něco nepochopitelného. Znamená to, že zaměstnanec bude pravděpodobně poslouchat příkazy pána bez otázek. Zamíchejte to s kancelářskou politikou a máme tu otroka.

Jako součást výcviku, musí být zaměstnanci poučeni, jak se oblékat, mluvit, pohybovat, atd. Nemůžeme přeci nechat zaměstnance myslet, ne? To by všechno zničilo. Nedej bože, abyste si dali kytku na stůl! To je přeci proti předpisům! Ale ne, to je konec světa! Simona má kytku na stole!

Svobodní lidé si myslí, že tato pravidla a omezování jsou samozřejmě hloupé. Jediné zásady, které mají jsou: „Buď chytrý. Buď milý. Dělej co miluješ. Užij si to.“

    10. Stanete se zbabělcem

Už jste si někdy všimli, že zaměstnaní lidé mají téměř nekonečnou schopnost kňučet o problémech v jejich společnosti? Ale doopravdy nechtějí hledat řešení – chtějí to jen ventilovat a vymlouvat se, že to všechno je chyba někoho jiného. Je to, jako kdyby získání zaměstnání nějak odvádělo veškerou svobodnou vůli a udělalo z nich bezpáteřní zbabělce. Pokud nemůžete čas od času nazvat svého šéfa blbcem bez toho, abyste měli strach z vyhazovu, nejste nadále svobodní. Stal jste se majetkem.

Když celý den pracujete obklopeni zbabělci, myslíte, že se vám to vyhne? Samozřejmě, že ne. Je jen otázkou času, kdy obětujete poslední zbytky vašich neušlechtilejších vlastností: nejdřív odvahu… potom poctivost… pak čest… a nakonec svobodnou vůli. A pak si uvědomíte, čím jste se stal.

Nezajímá mne, jak moc vás to poznamenalo. Nikdy není pozdě znovu získat odvahu. Nikdy.

Pořád chcete práci?

Pokud jste současně dobře zajetý a dobře vychovaný zaměstnanec, vaše první reakce bude zřejmě obranná. To je ve vaší situaci normální. Ale uvědomte si, že kdyby na tom nebylo ani zrnko pravdy, tak by to ve vás nevyvolalo emoce vůbec. Je to jen opakování toho, co už dávno víte. Můžete tu klec, ve které jste zavření, popřít, ale klec nezmizí. Možná se to všechno stalo tak postupně, že jste si toho ani nevšimli. Jako humr, který si užívá teplou lázeň.

Jestliže vás něco z těchto slov rozčílilo, tak je to krok správným směrem. Zlost je vyšší úroveň vědomí než apatie, to je o dost lepší, než být po celou dobu otupělý. Každá emoce – dokonce i zmatek – je lepší než apatie. Pokud budete pracovat s vašimi pocity, namísto jejich potlačování, brzy se objevíte na prahu odvahy. A až se to stane, budete mít dostatek vůle, abyste konečně udělali něco se svojí situací a začali žít jako mocné lidské bytosti, kterými jste, a ne jako domestikované zvíře.

Naštěstí bez práce

Co je alternativou k získání práce? Zůstat navždy štastný, bez práce a vytvářet příjmy pomocí jiných prostředků. Uvědomte si, že vytváříte příjem vytvářením hodnot – ne prodejem času – najděte tedy způsob, jak poskytnout váš nejlepší nápad ostatním a účtujte si za to poctivou cenu. Jedna z nejjednodušších a nejschůdnějších cest jak začít podnikat. Ať už prací, kterou byste dělali jako zaměstnanci. Najděte způsob, jak poskytnou tu samou hodnotu těm, jež z toho budou těžit nejvíce. Stojí to sice o trochu víc času, ale vaše svoboda za to stojí.

A samozřejmě můžete sdílet s ostatními vše, co jste se cestou naučili a zhodnotit všechno ještě více. Takže můžou být zhodnocené i vaše chyby.

Být či nebýt „dementní“? Odpočinkovou literaturu si nechte na stáří – o Vaší budoucnosti se rozhoduje právě teď. Stáhnout ukázku ZDARMA. Neztácejte čas ve škole jen kvůli titulu. Systém Vás semele a postaví do řady, kde budete čekat na „vysněné zaměstnání“.

vybočuj z davu, budeš potrestán!

 

Jeden z největších strachů, se kterým se budete potýkat je, že nemáte žádnou reálnou hodnotu, kterou můžete nabídnout. Možná, že být zaměstnaný a nechat si platit je to nejlepší co dokážete. Možná, že za moc nestojíte. Tohle smýšlení je jen součástí vaší situace. Je to naprostý nesmysl. Jakmile se zbavíte tohoto vymývání mozků, začnete rozpoznávat vaši schopnost, přinášet obrovskou hodnotu ostatním a lidé vám za to rádi zaplatí. Je tu jediná věc, která vám brání vše vidět – strach.

Všechno co potřebujete je kuráž být sám sebou. Ta skutečná hodnota je v tom kdo jste, ne v tom co děláte. Jedinou věc, kterou musíte udělat je, ukázat světu vaše pravé já. Byly vám řečeny všechny možné lži proč to nejde. Ale nikdy nepoznáte pravé štěstí a naplnění, dokud neseberete odvahu to udělat.

Až vám příště někdo řekne, že si máte najít práci, navrhuji, abyste odpověděli stejně jako Kristýna: Ne, děkuji… to ne! Všechno, jen ne tohle! A pak ho šťouchěte přímo do očí.

Už teď, v hloubi duše víte, že najít si práci není to co chcete. Tak nenechte nikoho, aby vám říkal opak. Naučte se věřit sám sobě, i přesto, že vám říká celý svět něco jiného. Za pár let se ohlídnete a řeknete si, že to bylo nejlepší rozhodnutí vašeho života.

 

Přeloženo z anglického orignálu: http://www.stevepavlina.com/blog/2006/07/10-reasons-you-should-never-get-a-job/

 

 

Komentáře


O autorovi
Claudio Depeyrac

Jsem spoluzakladatel prvního investičního klubu v České republice. Během tří let mi prošlo pod rukami stovky začínajících firem. Pochopil jsem obě strany; elitní společenství (investory), pro něž pracují jejich peníze, i zbytek národa, který stále ještě věří v iluzi maturit a diplomů, protože v dobách komunismu to bylo "něco"! Klade se důraz na opakování věcí zpaměti, ale nerozvíjejí se lidské schopnosti. Školství řídí úředníci a málokteré učitele jejich práce baví. Přesto rodiče bezmezně věří tomu, co nazývám "Systémové (pro)vychování". Je to ovšem mnohem horší. V roce 2012 mi při fotbalovém zápase praskla Achilova šlacha a já si to celé uvědomil v detailních souvislostech, Pronikl jsem do myšlení úspěšných lidí. Po dopsání knihy Ukradený potenciál jsem opustil svůj starý život a začal žít ten vlastní. Pro úplnost, že to funguje, jsem si knihu sám i vydal. Prodalo se jí na 3,5 tisíce kusů během dvou let. Nikdo ji mediálně netlačil, protože velká vydavatelství z ní nemají ani korunu :)

Celý příběh zde, email: claudio@depeyrac.com , YouTube

Nikdy se neptejte lidí proč jsou takoví. Jsou-li sami sebou a přesto nezapadají do šablon, tak více méně proto, že nechtěli být nikdy jako ostatní. Staň se naším fanouškem na Facebooku.

Zavřít