Hlavní strana / Nezařazené / Top články12 otázek, proč MÍT či NEMÍT PODNIKATELSKÝ PLÁN
nehrat si na to ale byt bohaty

12 otázek, proč MÍT či NEMÍT PODNIKATELSKÝ PLÁN

Mnoho lidí si myslí, že lze dnes jednoduše začít podnikat na zelené louce. Stačí trošku štěstí, motivace a obklopit se skvělými lidmi. Jak je to ale doopravdy? Dávají motivační články, jež se počítají na tisíce, úplné návody, jak zbohatnout? Zamyšlení nad našimi možnostmi, kde a jak začít? Co když je to naopak?  Co když úspěšní lidé poskytují senzační příběhy, protože to nejlépe prodává jejich značku a pomáhá to odbytu jejich zboží? Co když jejich čtenáři jsou stále pouze konzumenti, ačkloliv čtou o „podnikání“? Příběhy jsou lidem bližší než technické výkresy či složité specifikace složení daných výrobků. Bez příběhů se firmy stávají vždy jen řadovým zbožím. Nemám nic proti úspěšným lidem, respektuji je. S mnohými, kteří mají vyšší majetky než ti, co jsou veřejně známí (podařilo se jim majetek utajit), jsem se potkal během svého působení v investičním klubu.

Znám psychologii chování těchto lidí. Jejich společným rysem je, že jsou draví po úspěchu, proto se často rychle dostali na vrchol a nemají problém odpovídat na většinu nabídek „NE“. V obchodě nemají slitování. Otázka zní, naučili se tomu ve společenském životě?

Ze zkušenosti vím, že jejich dravost se nezastaví nikdy, ať mají 20 milionů nebo 100 miliónů. Vše, co dělají, podřizují především svému úspěchu. Senzační příběhy o mecenášství otevírají dveře ke všem celosvětovým médiím, pokud si zvolíte správné téma. Za peníze investované na charitu dostanete mediální plnění zdarma od velkých mediálních hráčů (velká reklama zdarma). Jako herec podpoříte svým jménem např. boj proti rakovině. Odměnou se Vám dostane, že Váš obličej bude viděn ve všech nemocnicích na plakátech – to je pro Vás reklama, díky tomu prodáte více cédéček, pomůže Vám to vyprodat koncerty. Jste vidět a k tomu také vaše jméno (značku) mají lidé spojeno s dobrým účelem. Pokud byste měli platit sami celou kampaň, která je zároveň i kampaň na podporu Vašeho jména, zaplatili byste za rádio, letáky, internetové bannery klidně přes 500.000,- Kč, a to mi věřte, že když to za Vás zaplatí někdo jiný, to se na Vašem businessu projeví (udržení stávajících zákazníků či získání nových Vás nestojí výdaje).

Nejsem otupený bídou jako většina těch konzumentů, co si myslí, že Vladimír Růžička (bývalý národní kouč) nikdy nemohl vzít úplatek, protože jako trenér ve Slávii měl vysoký plát. Moje zkušenost s podobnými lidmi je taková, že s jídlem roste chuť. Mohu respektovat člověka za jeho sportovní výkony, ale nemusím za jeho osobní vlastnosti a charakter. Tímto způsobem lidi hodnotím. Ano, máš úspěch, jsi bohatý, ale to se nemusí slučovat s tím, že jsi dobrý člověk…

Pokud chce někdo pomáhat těm, co si nemohou pomoci sami, ať vezme pár miliónů, co si vydělal a pošle je na bankovní účet dané organizaci. Umístí se krátký titulek na konci videa o tomto činu, a všichni tomu dotyčnému pak zatleskejme, to má respekt. Vzít své vlastní peníze a za malinký titulek někde pomoci. Pak je to opravdová pomoc a tito umělci mohou svůj čas věnovat v míru pro vydělávání peněz, a já se osobně jim to přeji,  aby další rok mohli třeba poslat zase o něco vyšší částku. Pokud se rozhodli pomoci lidem, kteří si sami pomoci nemohou (nemocní, chudí, staří…).

Tímto chci říci jedno. Čím bohatší jste a spolupracujete-li s médii, máte mediální PR – šíříte své názory a zároveň tím prodáváte. Ale jaká je jistota, že záměry, o kterých se celosvětově zmiňují vesměs všechna média, mají základ v upřímné myšlence?

Pakliže někdo podniká a vydělává statisíce či miliony měsíčně, může si dovolit číst motivační články, protože základy už má. Může snít cizí sny, protože na tom vlastním už aktivně pracuje.  V ostatních případech byste si však měli odpovědět na otázku, má či nemá cenu mít svůj PODNIKATELSKÝ PLÁN?:

Myslíte si, že (ne)potřebujete podnikatelský záměr? 12 otázek:

 • Co prodáváte a s jakou operujete skutečnou marží?
 • Kdy bude váš produkt nebo služba zralá pro trh?
 • Jaké jsou vaše skutečné, totální operační náklady?
 • Kdy vám dojdou peníze?
 • Kolik z vašich prodejů se opravdu uskuteční?
 • Kolik z vašich faktur bude skutečně proplaceno?
 • Co na rozdíl od vás dokáže konkurenční produkt či služba?
 • Kdo jsou vaši zaměstnanci, kteří nepodávají dostatečný výkon?
 • Děláte opravdu vše pro to, abyste maximalizovali hodnotu pro vlastníky?
 • Co vaše organizace dělá pro to, aby změnila svět a přinesla do něj něco smysluplného?
 • Jak dobře vedete svou organizaci?
 • Jaké náklady na marketing si můžete dovolit?

 

Tři knihy, které doporučuji k přečtení:

1) Karel Marx – Kapitál

Především se zaměřte na to, jak se tvoří nadhodnota. Politické věci odsuňte na druhou kolej. Jsou to základy kapatilismu, které lidem chybí. (klikněte níže na POKRAČOVAT VE ČTENÍ)

 

2) Guy Kawasaki – Umění rozjezdu

Je to o metodě postupného růstu, tuto metodu lze aplikovat v podnikání, pokud zrovna nemáte peníze na rozjezd kanceláře, velký marketing apod.

3) Claudio Depeyrac – Ukradený potenciál

Můžeš být namotivovaný, ale systém tě vždy vrátí zpátky, pokud nebudeš vědět, jaké věci utváří tvé myšlení a formují celý tvůj život. Když je nenajdeš, opět podlehneš.

 

miniatura

Autor článku: Claudio Depeyrac

Mým cílem není být levný, ale přinést svým klientům postupy, které zvýší hodnotu jejich života o víc, než kolik zaplatili. 

Vyzkoušejte si krátkou info schůzku (zdarma) prostřednictvím SKYPE HOVORU. Zeptejte se nás, udělejte si názor, zda splníme Vaše očekávání. POKRAČOVAT NA DEPEYRAC PREMIUM.

 

 

S podnikatelským záměrem je to jako s cyklistikou, chcete začít závodit? Pořiďte si kolo…


O autorovi
Claudio Depeyrac

Jsem spoluzakladatel prvního investičního klubu v České republice. Během tří let mi prošlo pod rukami stovky začínajících firem. Pochopil jsem obě strany; elitní společenství (investory), pro něž pracují jejich peníze, i zbytek národa, který stále ještě věří v iluzi maturit a diplomů, protože v dobách komunismu to bylo "něco"! Klade se důraz na opakování věcí zpaměti, ale nerozvíjejí se lidské schopnosti. Školství řídí úředníci a málokteré učitele jejich práce baví. Přesto rodiče bezmezně věří tomu, co nazývám "Systémové (pro)vychování". Je to ovšem mnohem horší. V roce 2012 mi při fotbalovém zápase praskla Achilova šlacha a já si to celé uvědomil v detailních souvislostech, Pronikl jsem do myšlení úspěšných lidí. Po dopsání knihy Ukradený potenciál jsem opustil svůj starý život a začal žít ten vlastní. Pro úplnost, že to funguje, jsem si knihu sám i vydal. Prodalo se jí na 3,5 tisíce kusů během dvou let. Nikdo ji mediálně netlačil, protože velká vydavatelství z ní nemají ani korunu :)

Celý příběh zde, email: claudio@depeyrac.com , YouTube

Nikdy se neptejte lidí proč jsou takoví. Jsou-li sami sebou a přesto nezapadají do šablon, tak více méně proto, že nechtěli být nikdy jako ostatní. Staň se naším fanouškem na Facebooku.

Zavřít