Hlavní strana / NezařazenéEKONOMICKÁ VS DUŠEVNÍ SVOBODA (PROČ JSTE FRUSTROVANÍ)
rich people miniatura pro článek

EKONOMICKÁ VS DUŠEVNÍ SVOBODA (PROČ JSTE FRUSTROVANÍ)

Je to neoblíbené téma, alespoň v mém podání, proto to vezmu krátce. Věřte mi, že mi to také není příjemné být v této pozici, raději bych se chytil s lidmi za ruce a běžel společně k řece za svitu sluníčka či úplňku měsíce, a říkal ve svém volném čase vtip o tom, jak jsem kdysi na střední málem načapal zdejší kantory při intimní chvilce. Užili bychom si to a byla by to sranda! Všem by bylo fajn a nemuseli bychom tolik přemýšlet. Pojďme ale k věci.

Duševní svobodu bych popsal jako stav mysli, kdy se oprostíte od všech částic, které ovlivňují vaše úsudky a chování – jsou to způsoby, názory, ekonomické statky a zvyklosti ostatních, co se po většinou rozhodli naplnit nějaký dopředu daný scénář udávaný touto společností. Klasický život, řekněme ve stylu – vystuduj školu – najdi zaměstnání – pořiď si děti – kup si větší dům + hypotéka – buď hodný a plať daně – ve stáří máš důchod. Po nás přijdou další generace a ty zase pojedou stejné kolečko. Lidé tu odpracují 70 let a jen o 300 let později (4 generace) se už na nás zapomene. Pokud někdo nesouhlasíte, položte si otázku. Kdo byl Vaším pra pradědečkem, nebo dokonce pra pra prapředkem, kolik informací o nich víte? Máte alespoň jejich fotografii? Třeba ti lidé žili stejně jako my a čeká nás proto stejný osud. To, že jednou o nás naši předci budou vědět „kulový“.

 

Ti, co mají/ znají duševní svobodu. Shrnul bych to takto:

Tito lidé si uvědomují, že jediná realita je ta, co funguje podle zákonů přírody. Všechno ostatní je iluze vytvořená člověkem (banky, jistoty, úmluvy, dohody, bohatství, celebrity atd).

Je fajn mít či znát duševní svobodu, ovšem s ní také souvisí ta ekonomická, které se hodně lidí brání, a já rozumím tomu, proč.

Pro snadné pochopení těchto aspektů bych dané věci ještě lépe pojmenoval ve smyslu tohoto:

Duševní svoboda (informace + motivace)

Ekonomická svoboda (zaměstnání, investování, podnikání)

 

Pojďme dál!

„Bohužel“, většina z nás žije v Evropě, zvykli jsme si na snadné otočení kohoutkem, jsme rádi v teple a milujeme hezká auta. To vše něco stojí (životní náklady jsou vysoké). Pokud člověk chce v Evropě dosáhnout určitého stupně “osvícenství”, musí nejen informace a motivaci získat (duševní svoboda – počátek), ale také o ně pečovat. To znamená mít dostatek času na svůj další rozvoj, mít obranu proti vnějším manipulátorům – těmi jsou média, stres, věční pochybovači a jak já říkám, lidé, kteří nevidí pět minut do minulosti.

Osobně věřím, že mnoho lidí je v tomto neúspěšných proto, neboť osm hodin denně musí trávit většinu času tím, co je nebaví.

Abyste mohli osvobodit svého ducha, musíte se osvobodit také ekonomicky. Pak snižujete stres, frustraci a přijímání destruktivních vzorců chování od lidí ze svého okolí, na minimum.

Netvrdím, že motivace je špatná a že číst knihy je neužitečné. Sám jsem jednu dokonce napsal (o systému, Ukradený potenciál). Jen chci říci, že lidé sháněním informací ztrácí spoustu času. Je potřeba se vždy posunout od toho, co známe ze školy (1.bod), poznat, že mnoho z toho, co nám tvrdili, není pravda (2.bod). Ale jakmile se ocitneme na této úrovni POZNÁNÍ, musíme začít přestat OPAKOVAT, to, co už známe a jít tvořit EKONOMICKOU SVOBODU (3. bod), neboť jak jsem popsal výše, bez ní si DUŠEVNÍ SVOBODU nelze dlouho udržet.

 

Knihy jsou vždy jenom vodítko. Jejich hlavní nevýhodou jsou dvě věci:

 1)NEPOSKYTUJÍ PŘESNÝ A ÚPLNÝ NÁVOD NA ZBOHATNUTÍ:

Pokud by v jakékoliv knize na světě byl přesný návod, jak ekonomicky zbohatnout, okamžitě by přestal fungovat, protože by jej začalo používat najednou tisíce lidí. Představte si, kdyby si 100 lidí otevřelo ve Vašem městě pekárnu podle fungujícího konceptu, jak by to dopadlo? Nabídka by převýšila poptávku. To by srazilo marži, místo 8,- Kč za celozrnnou housku by zákazník zaplatil jen 4,- Kč. Výdělky by šly dolů a lidé by se neuživili – zkrachovali by skoro všichni.

Pokud něco dělá hodně lidí, vždy se najde někdo, kdo je na tom tak špatně, že sníží na trhu marže nebo kvalitu. To pak pohne s ekonomikou celého businessu a důvěrou v trh v očích samotných zákazníků. 

Neplatí to vždy, ale když se budete řídit tímto pravidlem: To, co dělají všichni. „Tak ne, díky! Já s Vámi nejdu“, pravděpodobně si uchráníte čas i peníze od špatných investic. Mnohem častěji, než kdybyste odpovídali všem „ANO – Ten, kdo nevidí v jakémkoliv podnikání souvislosti mezi NABÍDKOU, POPTÁVKOU A KONKURENCÍ, prohraje!

 2)KNIHY NEPOSKYTUJÍ INDIVIDUÁLNÍ ŘEŠENÍ (POUZE RÁMCOVÉ)

Každá osoba má trochu jiné silné stránky, finanční možnosti, zkušenosti, schopnosti a předpoklady. Pochází z jiného města. To, co mnohé čtenáře spojuje, je to, že chtějí být bohatí nebo úspěšní. Ovšem je potřeba tomu dát konkrétní podobu.

Individuální, nebo rámcovou? … Důležitá otázka mimochodem.

Většina autorů píšících o bohatství pocházejí z MLM, nebo mají na něj velmi úzké vazby (super cílová skupina, prodává to rychle jejich knihy). Pokud chcete jít cestou multi-level-marketingu, pak ano. Stačí Vám se starat o motivaci a o Vaše prodejní schopnosti, to v knihách najdete, neboť se předpokládá, že slova typu: podnikatelský záměr, produktová studia, průzkum trhu, ekonomický model, SWOT analýza atd. To, už za Vás někdo jiný vyřešil (majitelé MLM SYSTÉMU!).

 

Mnoho lidí nabízí tuto cestu skrze MULTI-LEVEL-SYSTÉMY. Jdete na Facebook nabídnout nemovitost k pronájmu a pak se podíváte do zpráv a zjistíte, že Vám někdo nabízí MWAY. Takhle to nějak chodí když něco dělají všichni. Chápu, že nelze uhlídat tisíce obchodníků…, já však nejvíce, s čím mám problém v MLM, je jejich obchodní systém, který více nahrává majitelům, než obchodníkům samotným.

Během 26 minutového videa SYSTÉM MULTI-LEVELOVÝCH SPOLEČNOSTÍ rozebral a za pomoci selského myšlení, papíru a jedné tužky ukázal, že mnoho z toho, co jejich propagátoři tvrdí, není pravda. Lidé jdou za vidinou hezkých výdělků a motivace, ale většinou končí dost špatně.

Nemohu se však zlobit na lidi, že vesměs jsou nedůvěřiví dnes vůči všemu a že se mnohým nechce 300,- Kč investovat. Na druhou stranu se oni nesmí divit mně, že z něčeho potřebuji financovat vývoj těchto „vzdělávacích aplikací“.

Pojďme dál!

Zásadní otázka je, kdo může pomoci dál těm, kteří už znají DUŠEVNÍ SVOBODU z knih a nechtějí dělat multi-level-marketing. Kdo jim pomůže realizovat jejich podnikatelské myšlenky a dát tomu novou konkrétní podobu?

Odpovědi jsou tři:

1) Lidé si pomohou sami – poté to ovšem znamená, že cena jejich vlastního poznání (chyby), může často převýšit částku, kterou by zaplatili odborníkovi.

2) Někdo z rodiny, kdo už podniká a má zkušenosti.

3) Osobní kouč, který krom motivace rozumí také obchodnímu poradenství (funování firem, podnikatelský záměr, produktová studia, průzkum trhu, ekonomický model, SWOT analýza).

Nikdo jiný tu na pomoc není. Když neberu v potaz něčí náhodu.

Vždy rád udávám takový přáklad. Pakliže potřebujete pomoci do schodů, to vám cizí lidé pomohou a nepotřebují k tomu letité zkušenosti, ani hodiny času. „Stačí síla, kterou získali narozením a trocha citu“.

Podnikání něco jiného, není to charita.

Je rozdíl když pomáháte někomu, kdo potřebuje jít po schodech a rozdíl, když cílem něčího úsilý je zlepšit si svůj finanční standard. Bohužel, spousta lidí si stále myslí, že jim někdo dá na talíř kvalitní jídlo, které se zdarma „vyrobilo“.

Můj kamarád, ekonom a ředitel jedné investiční společnosti v Brně, Ondřej Záruba, řekl jednu takovou krásnou věc: Každá rovnice nemá řešení. Toto je potřeba brát na zřetel. Zažité paradigma získávat zdarma a chtít, aby ostatní lidé převzali kompletní riziko za něčí úspěch, to není myšlení vítězů.

Z mých zkušeností jenom prvotní etapa v osobním koučinku– objevit příležitosti a pojmenovat jádro problému u nových klientů vychází v průměru na 8 hodin čisté práce (3 schůzky minimálně). To už je jeden pracovní den, který by lidé jako já například měli dávat ve prospěch těch, co neměli tolik toho štěstí? Nejsme stále v komunismu? Nebo jsme si prostě jen na začátku prošli tím vším, nikdo nám v té době nepomáhal platit účty, abychom tyto informace jednou mohli poskytnou ostatním? Jsem v tomto velmi otevřený.

Ovšem je potřeba se vrátit k tomu, že žijeme v Evropě. Pracovní síla je tu drahá, a pokud někdo chodí do práce, pak jeho zaměstnavatel při platu 15 tisíc čistého zaplatí celkem 25 tisíc se všemi odvody. Pokud někdo chodí do práce, nemá čas věnovat se svému podnikání. Je-li práce rutina a neoplývají okolo Vás lidé příliš podnikatelským myšlením, pak stagnujete.

V poslední řadě, pokud nemá člověk peníze na to, aby si zaplatil někoho jiného, když sám je v té práci, aby daný člověk převzal riziko „nejistoty“, uvolnil své časové kapacity a pracoval za vás, je to rovnice, která nemá řešení. V této situaci je pak daleko efektivnější jít a najít si třeba další výdělek, pracovat více, nebo méně utrácet, být skromnější – protože v počátcích každého podnikání to je ta nejvyšší daň za úspěch. Případně ještě existuje ta možnost, pracovat na polovičný úvazek a druhou půlku věnovat svému podnikání. Člověk ušetří polovinu času a enegie, ale také dostane o polovinu méně peněz od zaměstnavatele.

Pamatujte, že se třemi efektivními zaměstnanci můžete udělat takový kus práce, jaký byste sami udělali za rok.

Nezvyšuje se pouze časová kapacita, že místo 8 hodin má vaše firma 24 hodin, ale také každý člen v týmu je zaměřen na danou oblast, na kterou se specializuje, nemusí tak v mozku neustále přepínat mezi pěti činnostmi a tím ztrácet soustředěnost, která souvisí s efektivitou. V neposlední řadě, více lidí je více zkušeností.

Pokud někdo může dnes pracovat celý měsíc za 25 tisíc fix, nemyslete si, že s rizikem krátkodobého přivýdělku vezme někdo opravdu etablovaný v dané problematice nabídku na 8 hodinový úvazek za 10 tisíc čistého, ani 25 tisíc ne! S výjimkou, že by to pak musela být jeho vlastní firma. Lidé jsou často naivní v otázkách podnikání, proto píši takto otevřený článek.

Pokud nepůjdete cestou multi-level-marketingu, pak podnikání není pro každého! Mnoho lidí zná duševní svobodu a na chvíli ji i okusí, ale systém je vrací zpět. Lidé jdou cestou v podnikání ZDARMA, tak, že spolu s novými informacemi přijímají 80% těch, co už znají (to jsou ty rámcová řešení).

Ekonomické svobody většina nikdy nedosáhne, neboť 100% času nevěnují 20% toho, co neznají (individuální cesta, řešení, pomoc), z této chudoby přichází poté frustrace. Ta nevzniká často ze situací, kdy by lidé dělali málo, ale naopak, když pracují hodně a přesto nemají výsledky.

Autor článku: Claudio Depeyrac (zakladatel portálu Depeyrac.com, kouč osobního rozvoje a obchodního poradenství, autor knihy Ukradený potenciál).

Zajímá-li Vás jak pracuji se svými klienty, následujte odkaz na službu Depeyrac PREMIUM:

Chte-li poděkovat autorovi za článek, sdílejte jej dál.

Další odkazy:

Jak zbohatnout na facebooku (5 ks dvd) – zde:

Multi-level-marketing zatajované skutečnosti - zde:


O autorovi
Claudio Depeyrac

Jsem spoluzakladatel prvního investičního klubu v České republice. Během tří let mi prošlo pod rukami stovky začínajících firem. Pochopil jsem obě strany; elitní společenství (investory), pro něž pracují jejich peníze, i zbytek národa, který stále ještě věří v iluzi maturit a diplomů, protože v dobách komunismu to bylo "něco"! Klade se důraz na opakování věcí zpaměti, ale nerozvíjejí se lidské schopnosti. Školství řídí úředníci a málokteré učitele jejich práce baví. Přesto rodiče bezmezně věří tomu, co nazývám "Systémové (pro)vychování". Je to ovšem mnohem horší. V roce 2012 mi při fotbalovém zápase praskla Achilova šlacha a já si to celé uvědomil v detailních souvislostech, Pronikl jsem do myšlení úspěšných lidí. Po dopsání knihy Ukradený potenciál jsem opustil svůj starý život a začal žít ten vlastní. Pro úplnost, že to funguje, jsem si knihu sám i vydal. Prodalo se jí na 3,5 tisíce kusů během dvou let. Nikdo ji mediálně netlačil, protože velká vydavatelství z ní nemají ani korunu :)

Celý příběh zde, email: claudio@depeyrac.com , YouTube

Nikdy se neptejte lidí proč jsou takoví. Jsou-li sami sebou a přesto nezapadají do šablon, tak více méně proto, že nechtěli být nikdy jako ostatní. Staň se naším fanouškem na Facebooku.

Zavřít