Hlavní stranaDokonalý vztah se nezískává, ten se buduje! – Hlavní důvod proč se vztahy rozpadají.
proc se vztahy rozpadají

Dokonalý vztah se nezískává, ten se buduje! – Hlavní důvod proč se vztahy rozpadají.

Čas od času nás to potkává. Rozchod! Najednou přemýšlíme, co se vlastně stalo?

„Byla příliš nudná.“ „Nijak mě neoslovil.“ „My jsme prostě neměli být spolu.“

Co se to děje? Jsou tyto důvody ve skutečnosti opodstatněné, nebo jen dostatečně nechápeme, co je to láska?  A jakým jazykem lásky vlastně mluvíme?
Když jsme teenageři, stačí, aby se nám ten druhý líbil a poslouchal stejnou hudbu. Jakmile vyrosteme a začínáme se porozhlížet po někom na celý život, je to složitější.

Všichni chceme přijít na to, jak zabezpečit, aby se náš partner cítil milovaný. Snažíme se mu snést modré z nebe, jakmile to ale nevyjde, přepadnou nás výčitky: „Já hloupá, pořád jsem mu vařila to, co měl rád a on šel nakonec za jinou.“ Nebo: „Vždyť jsme měli takové hezké plány, říkala mi, jak je se mnou šťastná a teď je v náručí o deset let staršího pána, který se navíc ani pořádně neumí oblékat.“

No fakt! Kde se stala chyba?

Jakmile se začneme příliš soustředit na to, abychom o partnera nepřišli, ten druhý to vycítí (děje se tak podvědomě). Podobá se to hře sázení – když vyhrajete párkrát v dostihovém závodu, zatímco jindy odejdete s prázdnou, udržuje vás to stále v „hráčském napětí“ – připomíná vám to, že sladká výhra je odměna, má svoji cenu a dostáváte ji za určité úsilí. Něco vložíte, abyste jindy získali. Tak fungují veškeré sázky. Za peníze si koupíte los, který v případě výhry znásobíte. Vztahy mají podobnou logiku, je rozdíl, když se procházíte sám, nebo za ruku s někým, ke komu cítíte více než jen přátelství. V tom momentě není zážitek dvojnásobný, ale několikanásobný.

Dokonalý vztah se nezískává, ten se buduje! Nedávno jsem se setkal s tímto citátem, který s lehkostí vystihuje následující fakt.

Lidé nezřídka chtějí mít během jednoho měsíce krásný a láskyplný vztah, takový vztah, jací mají jejich známí, kteří jsou spolu už několik let. Podobá se to tomu, jako když chcete za 2 dny postavit na pozemku garáž místo potřebných třech měsíců. To, na co si lidé nemohou sáhnout – fyzické věci, u nich přehlížejí, že i ony mají určité zákonitosti a postupy. Zapomínají na to, že krása spočívá v poznávání, nejenom muž i žena se poznávají navzájem, ale každý sám potřebuje poznat sebe a ujasnit si vlastní věci. Každý z páru potřebuje prostor, aby si uvědomil, co pro něj druhý znamená. Jakmile se to jeden snaží celé uspíšit, nastolí ideální vztah příliš brzo! Začne příliš organizovat, opustí své koníčky a přátele, aby mohl věnovat všechen volný čas tomu druhému. To může být začátek rychlého konce, protože třeba jedna z těch věcí, do kterých se druhý zamiloval, byla vůdčí osobnost a talent, který daný člověk vkládal do svých tvůrčích činností. Ten často „více zamilovaný“  se na začátku rozhodl pro dobro partnera vzdát se svého koníčku. Tím džungle, kterými vztahy v počátku jsou, ztratila svého krále a také výsostné atributy, které každého činily člověkem, do kterého jsme se zamilovali na začátku.

Pokud jde o záležitosti srdce, je mnohem důležitější věcí vědět, jak my sami chceme být milováni. Jako někdo, kdo se hned na začátku měnil, protože se domníval, že díky tomu dosáhne dlouhodobého vztahu?! Nebo chceme být milováni tak, jak se do nás ten druhý zamiloval?  Tuto věc často přehlížíme.

Mnoho lidí si myslí, že slovo „Miluji tě“ je tím nejdůležitějším, jak vyjádřit lásku, ale to se mýlí. Ano, slova jsou pro nás důležitá a rádi jim nasloucháme. Řekne-li nám někdo tuto větu, cítíme se v bezpečí. Naše instinkty pro změnu ale často necháváme na druhé koleji, nerozumíme jim. Jsou to smíšené signály, někdo nám říká slova a utvrzuje nás, že nás miluje, ale jeho jednání se neztotožňuje s jeho slovy. Právě proto nezapomeňte, že slova představují jen jeden z jazyků lásky.

A jaké jsou tedy další jazyky a nástroje lásky?

Činy

Činy opravdu mluví hlasitěji než slova. Mytí nádobí, vyzvednutí věcí po cestě domů, masáže nohou, venčení psa, přebalování… seznam by mohl pokračovat dál. Činy představují lásku, ale pouze tehdy, když jsme se je rozhodli dělat svobodně. Manipulace našich partnerů zastaví lásku a odežene je pryč.

Slova
Slova lidé používají, aby si lásku potvrdili, a není pro ně nic lepšího, než poslech nebo čtení sladkých komplimentů, slova povzbuzení, potvrzení nebo upřímné vděčnosti od blízkých. Tito lidé budou milovat a udržovat roztomilé vzkazy, které jim předkládáme. Říkáme je, protože od mala víme, že slova mají v naší společnosti váhu. Bohužel slova nic nestojí. A toho si je vědom nejeden sňatkový podvodník.

Přijímání dárků
Nepleťte si tento jazyk s materialismem. Tito lidé se na něco podívají a napadne je: „To by bylo úžasné darovat.“ Dar nemusí být drahý ani nemusíte vymýšlet nic složitého. Tento nástroj lásky je vyjádřen rozdáváním dárků na narozeniny, svátky, výročí, a při různých malých příležitostech. Malá gesta pro tyto lidi znamenají hodně. Květiny, věrnostní karty na masáže, nebo třeba jen tabulka čokolády, to vše stačí k vyjádření vašich pocitů.

Dotyk, fyzično
Tito lidé nejsou jen samá láska a objetí, ale často dávají to nejlepší! Vědí, že vám na tom záleží a milují vás, protože příjemné pocity a rozkoš spolu sdílíte. Buďte vnímaví, v případě, že má vaše druhá polovička těžký den, držte se blízko ní. Líbání, pomalý tanec, držení se za ruce, krátká objetí i masírování jsou příkladem, jakým způsobem mluví tento milostný jazyk.

Kvalitně strávený čas
Vypnutí televizoru nebo telefonu a přitulení se k osobě ukáže, že partner má vaši plnou pozornost a vy jste tu kvůli němu. Tím, že věnujeme náš čas, ukážeme těmto lidem, že je máme rádi, že nám na nich záleží. Kvalitní čas je silný emocionální komunikátor lásky. Nemusí to být celý den nebo noc; i rychle zaměřený okamžik, ať už tváří v tvář nebo po telefonu ukáže, jak moc vám na druhém záleží.

A ještě něco. Milujte, jen když opravdu milujete! Vnější krása s roky ubývá, zatímco ta vnitřní zraje jako víno.

Turia Pit s přítelem - big size

Australská bývalá modelka Turia Pitt utržila popáleniny na 65 procentech těla, ztratila jeden prst a palec na pravé ruce, pět měsíců strávila v nemocnici. Z ohnivého pekla byla zachráněna poté, co se zúčastnila 100 kilometrového běhu v maratonu v Kimberley (Jižní Afrika). Její muž se rozhodl skončit se svojí prací, aby se mohl postarat o její zotavení. Před několika dny byl dotázán v rozhovoru pro CNN:

„Přemýšlel jste, alespoň na moment, že byste ji opustil a pověřil někoho, aby se o ni postaral, že byste třeba od ní odletěl pryč?

Jeho odpověď dojala celý svět:

„Vzal jsem si její duši, její charakter, a ona je stále tou jedinou ženou, která naplno splňuje má očekávání, mé sny.

 

Poděkování:

Autor článku a odborná úprava: Claudio Depeyrac

Odborný dohled a zodpovědnost za týmovou práci: Andrea Zimová (zástupce šéfredaktora Depeyrac.com)


O autorovi
Claudio Depeyrac

Jsem spoluzakladatel prvního investičního klubu v České republice. Během tří let mi prošlo pod rukami stovky začínajících firem. Pochopil jsem obě strany; elitní společenství (investory), pro něž pracují jejich peníze, i zbytek národa, který stále ještě věří v iluzi maturit a diplomů, protože v dobách komunismu to bylo "něco"! Klade se důraz na opakování věcí zpaměti, ale nerozvíjejí se lidské schopnosti. Školství řídí úředníci a málokteré učitele jejich práce baví. Přesto rodiče bezmezně věří tomu, co nazývám "Systémové (pro)vychování". Je to ovšem mnohem horší. V roce 2012 mi při fotbalovém zápase praskla Achilova šlacha a já si to celé uvědomil v detailních souvislostech, Pronikl jsem do myšlení úspěšných lidí. Po dopsání knihy Ukradený potenciál jsem opustil svůj starý život a začal žít ten vlastní. Pro úplnost, že to funguje, jsem si knihu sám i vydal. Prodalo se jí na 3,5 tisíce kusů během dvou let. Nikdo ji mediálně netlačil, protože velká vydavatelství z ní nemají ani korunu :)

Celý příběh zde, email: claudio@depeyrac.com , YouTube

Nikdy se neptejte lidí proč jsou takoví. Jsou-li sami sebou a přesto nezapadají do šablon, tak více méně proto, že nechtěli být nikdy jako ostatní. Staň se naším fanouškem na Facebooku.

Zavřít