Hlavní strana / NezařazenéJak být produktivní, aniž bychom byli zaneprázdněni (5 pravidel)
jak být produktivní

Jak být produktivní, aniž bychom byli zaneprázdněni (5 pravidel)

Znamená být zaneprázdněný totéž, jako být produktivní? Odpověď zní: samozřejmě, že ne!

Bez ohledu na to, co si někteří lidé myslí, být zaneprázdněný a být produktivní není to samé. Někteří lidé mohou být zaneprázdněni, aniž by byli produktivní, zatímco jiní mohou být velmi produktivní, aniž by byli zaneprázdněni.

Jak je to možné?

Paretovo pravidlo 80/20 poskytuje odpověď. Pravidlo říká, že zhruba na 80% výsledků naší činnosti má vliv pouze 20% věcí, které děláme. Toto pravidlo můžeme nalézt i v rozložení bohatství naší společnosti, kdy například 80% bohatství vlastní jen 20% populace a 80% příjmů pochází od pouhých 20% zákazníků. Čísla nemusí být vždy přesně 80 a 20, součet nemusí být 100, ale tento poměr Vás navede potřebným směrem. Úvahou, pokud bychom dokázali identifikovat 20% naší činnosti, která má nejvyšší význam při podílení se na 80% našich výsledků, co uděláme se zbytkem činností?

„Jednoduše tyto činnosti vyřadíme, nebo je delegujeme na někoho jiného,“ říká Claudio Depeyrac. Např. v obchodních týmech jsou obchodníci nejvíce produktivní na schůzkách s klienty, pokud musí ještě k tomu navolávat schůzky, tříští energii a nikdy se jim nepodaří proces prodeje zautomatizovat. To je ovšem žádaná vlastnost, kterou využívají podnikatelé – platí si zaměstnance, aby danou činnost nemuseli dělat sami, každému dají určitou práci a tím se oni sami stávají produktivními.

To vysvětluje, proč někteří lidé mají plné ruce práce, ale nejsou produktivní: tráví svůj čas spodními 80% činnostmi, které jim dávají pouhých 20% z požadovaných výsledků. To také vysvětluje, proč jiní jsou produktivní, aniž by byli zaneprázdněni: tráví svůj čas horními 20% činnostmi, které jim dávají 80% požadovaných výsledků. Toto spousta lidí, kteří jsou zaměstnaní, nedokáží pochopit, protože se tu peníze vydělávají něčím jiným, než počtem strávených hodin v práci. Výši výdělku zde určuje efektivita ruku v ruce s násobením času. 

Být produktivní, aniž byste byli zaneprázdněni, má mnoho výhod:

  1. Budete mít spoustu času pro své blízké.
  2. Budete mít čas pro svůj osobní rozvoj.
  3. Budete mít čas na své koníčky.
  4. Budete mít čas užívat si života.

Je to skvělý způsob, jak žít, že ano?

Jak to tedy udělat? Jak být produktivní, aniž bychom byli zaneprázdněni? Zde je několik tipů:

  1. Investujte svůj čas jasně.

Abyste se mohli zaměřit na horních 20% činností, nejprve musíte určit, co tyto činnosti jsou. To vyžaduje jasnost. Musíte mít jasno v tom, co je smyslem vašeho života a co jsou vaše priority. Teprve potom se můžete rozhodnout, jestli je nějaká činnost pro vás ta pravá, nebo ne.

Takže investujte čas do toho, abyste si udělali jasno. Udělejte si čas každý den, abyste se nastavili na váš záměr a priority.

  1. Buďte ochotni pustit příležitosti.

Jedním z důvodů, proč se mnoho lidí stalo zaneprázdněnými je to, že nejsou ochotni pustit příležitosti. Říkají  „ano“ na všechno, co vypadá dobře. A výsledek je, že naplňují svůj život příliš mnoha věcmi.

Ale jak kdysi řekl Rick Warren, měli byste říkat „ne“ dobrým příležitostem, poté můžete říct „ano“ těm skvělým. Pokud nepustíte některé z těch dobrých příležitostí, nebudete moci provádět většinu těch skvělých.

  1. Zaměřte se na jen pár věcí.

Měli byste dělat jen pár věcí, které jsou pro vás ty pravé. Skvělá věc na zaměření vašeho úsilí je taková, co dostane stav věcí rychle do pochodu. Zažijete zrychlení, které vám umožní více výsledků s menší námahou, především díky spolupráci s ostatními lidmi, neboť s vlastním elánem vždy zvládnete jen omezené věci.

Ale opět: klíč k výběru těchto pár věcí je jasnost (# 1 výše).

  1. Dejte si pozor na rozptýlení.

Po cestě se můžete setkat s mnohými rozptýleními. Pokud nebudete opatrní, můžete ztratit svůj cíl z dohledu. Mohli byste skončit velmi rychle s Vaší efektivitou.

Dejte si tedy pozor na rozptýlení. Ano, ty správné příležitosti se mohou čas od času ukázat, ale je velká šance, že aktuálně, pokud nemáte ještě žádné zkušenosti s podnikáním, příležitosti, které Vás oslovují jako první, jsou pravděpodobně ty špatné. Řekněte jim ne. (Tímto jednoduchým testem se vyhnete špatným příležitostem, úspěšnost 90% – více zde).

  1. Nastavte si limity.

Jeden ze způsobů, jak si nastavit priority, je nastavit si limity. Clayton Christensen (profesor na Hardwardu) se například rozhodl vždy chodit domů v 6 hodin. Mohl si vyplnit své dny více činnostmi, které souvisely s prací, ale on si místo toho vybral trávit čas se svou rodinou.

Výhodou tohoto přístupu je, že si musel moudře zvolit, jak využije svůj čas v práci, protože ho měl omezené množství.

Stejně tak byste si měli nastavit limity ve vašem životě. Stanovením limitů se donutíte k nastavení priorit.

***

Kéž bych mohl říct, že jsem výše uvedené body zvládl, ale já se stále učím. Jsem stále na cestě k tomu stát se vysoce produktivním, aniž bych byl zaneprázdněn.

Ale je to vzrušující cesta.

Na článku se podíleli:

Odborná úprava: Claudio Depeyrac (osobní kouč, školitel, obchodní poradenství, autor knihy Ukradený potenciál). Vice informací.

Odborný dohled a zodpovědnost za týmovou práci: Andrea Zimová (zástupce šéfredaktora Depeyrac.com)

Speciální poděkování za překlad článku: Přeložila: Daniela Kašpárková (US EDITOR pro Depeyrac.com)
Zajímám se o osobní rozvoj a nové možnosti, jak si zvýšit příjem bez závislosti za zaměstnavatelích, proto mě zaujal projekt Depeyrac.com, se kterým jsem se rozhodla spolupracovat.

zdroj: http://www.lifeoptimizer.org/2015/06/02/how-to-be-productive-without-being-busy/


O autorovi
Claudio Depeyrac

Jsem spoluzakladatel prvního investičního klubu v České republice. Během tří let mi prošlo pod rukami stovky začínajících firem. Pochopil jsem obě strany; elitní společenství (investory), pro něž pracují jejich peníze, i zbytek národa, který stále ještě věří v iluzi maturit a diplomů, protože v dobách komunismu to bylo "něco"! Klade se důraz na opakování věcí zpaměti, ale nerozvíjejí se lidské schopnosti. Školství řídí úředníci a málokteré učitele jejich práce baví. Přesto rodiče bezmezně věří tomu, co nazývám "Systémové (pro)vychování". Je to ovšem mnohem horší. V roce 2012 mi při fotbalovém zápase praskla Achilova šlacha a já si to celé uvědomil v detailních souvislostech, Pronikl jsem do myšlení úspěšných lidí. Po dopsání knihy Ukradený potenciál jsem opustil svůj starý život a začal žít ten vlastní. Pro úplnost, že to funguje, jsem si knihu sám i vydal. Prodalo se jí na 3,5 tisíce kusů během dvou let. Nikdo ji mediálně netlačil, protože velká vydavatelství z ní nemají ani korunu :)

Celý příběh zde, email: claudio@depeyrac.com , YouTube

Nikdy se neptejte lidí proč jsou takoví. Jsou-li sami sebou a přesto nezapadají do šablon, tak více méně proto, že nechtěli být nikdy jako ostatní. Staň se naším fanouškem na Facebooku.

Zavřít