Hlavní strana / Nezařazené(Official) Prohlášení Depeyracka k situaci ohledně MULTI-LEVEL-MARKETINGU
vyjadreni k MLM depeyrac zm

(Official) Prohlášení Depeyracka k situaci ohledně MULTI-LEVEL-MARKETINGU

Vážení přátelé,

uvědomuji si, že mé názory sleduje hodně lidí, ať už ze spektra aktivních podnikatelů, tak fanoušků, kterým je okruh témat týkajících se podnikání blízký.

V pondělí 15. 2., dle mnohých, na poměry ČR, jsem začal „agresivní osvětovou kampaň“, kde jsem se vyjádřil otevřeně k tomu, co si už několik let myslím o MLM systému (viz dvě videa). Je to z mé strany plánovaná akce.  Sleduji tím jasný cíl, o kterém Vám zde povím. Text níže je mé vyjádření k dané situaci.

 

Podnikání je první stupeň k nezávislosti a klíč k duševní svobodě, tu ovšem získá jen malé procento osvícených lidí. Peníze jsou v Evropě nutností k tomuto stavu, protože pokud chodíte do práce pět dní v týdnu, nedokážete být koncentrovaní na svůj cíl, na své myšlenky, jež jsou základem pro změnu. Trpíte nedostatkem času, inklinujete k názorům, které přijímáte bez potřebné vlastní analýzy a nutné dávky kritického myšlení. Tibetští mniši mají proto své chrámy, které je před těmito energiemi a myšlenkovými viry ochraňují. Jen si sami zhodnoťte, kolik času věnujete tomu, abyste zjistili, zda jsou dané věci, které se Vám prezentují, skutečně takové, jak o nich lidé hovoří. Ani vteřinu? 5 minut? Jakými metodami je ověřujete? Stačí Vám jen autorita úspěšného člověka? Odpovězte si sami a pak pokračujte v dalším odstavci.

Když někdo tvrdí opak toho, co vy poměrnou část svého života pokládáte za pravdy, chce to velkou odvahu změnit názor. Je to o inteligenci, ale mnohem častěji spíše o EGU. Pravda je prostá, složitější jsou věci, které ji zakrývají. Odkryjeme-li je, nezjistíme pouze stav věcí v jejich nahotě. Tato skutečnost není tak šokující, jako právě ony spojitosti mezi rozhodnutími, jež jsme kdysi učinili v minulosti, a tím, co až nyní konečně víme. ANO! Špatné rozhodnutí z minulosti jsou důsledky toho, co stále ovlivňuje náš život. Uvědomíme si to ale, až když se k rozhodnutím znovu vrátíme a začneme je přehodnocovat. Už ale z jiných úhlů pohledu. Jakmile nás ovlivňuje ego, nelze připustit jiný stav věcí, než ten, co je. To by totiž znamenalo, že jsme mohli dojít k tomu nejkrutějšímu poznání, že jsme šli tři, pět, či deset let špatnou cestou. Náš život, o kterém jsme tak snili, věci, co jsme chtěli vlastnit, naše motivace, co nás hnala dál, všechna naše utrpení, kdy jsme pracovali, zatímco ostatní šli po práci k jezeru. („Ti hloupí zaměstnanci“). Vše by se rázem proměnilo v bezcenné vzpomínky. To si bráníme! Tam, kde se pohybuje mnoho neúspěšných lidí, obvykle najdete nejvíce motivace. Tito lidé potřebují motivaci!

Podobá se to koníčku, jako je modelářský kroužek, kam chodíte kvůli nadšení a lidem, co se zajímají o modely vláčků, autíček, letadel. Používá se to v MLM. Dokud žije týmový duch, málokdo si dovolí hlasitě pochybovat o správnosti hlavní myšlenky, která ovšem může být tolik zrádná. Tým, který je emocionálně a myšlenkově spojen, se jeví vždy silnější než jednotlivec. Ten přichází jako vetřelec s jinými zkušenosti, s jinými názory. Početná skupina se lépe brání a těžko přijímá impulzy zvenčí. Lidé uvnitř naslouchají „vůdcům“, jejichž moc pramení z počtu lidí ve skupině. Tam, kde jsou desítky tisíc lidí v jednom systému, takový spolek má silné obranné mechanismy, říká se tomu jednota. Daným lidem stačí už jen pocit být součástí celku a vzájemně se ubezpečovat, či motivovat  (viz příklad níže). Demokratické uvažování je pak v tomto kolektivním vědomí postaveném na scénáři – kde je většina, tam je pravda. Platón, Cicero, Aristotelés – jejich hlas při volbách by měl v demokracii stejnou váhu v počtu hlasu, stejně jako dnes hlas paní uklízečky, učitele základní školy, nebo automechanika, tedy jeden hlas! To už jen lehký dovětek pro odlehčení. Každý má právo na názor, ovšem početná skupina má větší vliv k jeho prosazení.

Zažil jsem situaci, někdy v roce 2012, kdy vrcholil boom s fotovoltaickými elektrárnami. V tu dobu se vyrojilo mnoho spekulantů – zprostředkovatelů, kteří nabízeli pozemky se všemi povoleními pro stavbu (díky povolení několikanásobně stoupla cena než u klasických pozemků pro RD). Na trhu se tedy pohybovaly nabídky, které měly další a další zprostředkovatelé, tím vznikal chaos. Často nebyly vazby na konečné majitele, potřebné dokumenty, některé projekty ani neexistovaly – šlo to přes další a další zprostředkovatele, kteří si k tomu přihazovali provizi. Toho si nikdo nevšímal, každý sháněl ty investory, co to koupí. Jeden před druhým se tvářili, jak skvělý je to business, kolik toho už prodali. To všechny zprostředkovatelé v tomto segmentu utvrzovalo, že jdou správným směrem a brzy se štěstí usměje také na ně. Všichni hráli před druhými divadlo, stejně jako oni před ostatními – jedna strana na druhou vytvářela dojem, že se jim daří, jak skvělá obchodní příležitost to je. Jenže nikdo nic neprodal! Zprostředkovatelů bylo moc, a jejich znalosti o trhu s elektrárnami byly nedostatečné. Nakonec i když se přece nějaký zájemce našel, tak se v počáteční fázi zjistilo, že nic kloudného k prodeji ani zprostředkovatelé neměli. Investoři ztratili už při prvních jednáních důvěru. Tito lidé však pokračovali a prodávali své projekty dál. Nevím už, jak skončili. Neslyšel jsem pak o nich.

Vždy je lehké si představit, jak někomu prodáte něco, co už je hotové, připravené, vymyšlené. Na tuto rétoriku lidé bez zkušeností obvykle slyší, protože jim to pomáhá věřit, že si splní sen. Lehce tím, že o složitých věcech, jako je vymýšlet něco svého, nemusí přemýšlet do hloubky, stačí jen prodej čehokoliv za dobrou provizi. Svoji individualitu alternovat do tým leaderů prodejců, znát nejvíce prodejních pouček a příběhů. Těžko si pak takoví lidé představí všechny technické, ekonomické věci ohledně prodeje, které jej komplikují, když nemají zkušenosti a chybí znalosti. Pod pokličku těchto věcí se dostanete, když jste vy výrobě, nebo jako majitelé na výrobu dohlížíte a máte přístup k informacím, co za celkovým úspěchem stojí, tedy: podnikatelský záměr, obchodní plán, strategie, průzkum trhu, marketing plan, apod. K tomu se ještě dostanu v závěru.

Dopis od kamaráda:

Dnes mi píše můj kamarád, co dělá MLM, že jsem je hodil všechny do stejného pytle, že se mnou nesouhlasí, a že jsem vůbec nebral v potaz ty, kteří to dělají správně a že je to hlavně o myšlence a o lidech. 
Odpověděl jsem mu, že jsem se vyhnul těm krásným myšlenkám a zaměřil jsem se na obchodní model multi-levelových společností, vzal jej a porovnal s klasickým podnikáním (MLM – 26 minutové video v našem eshopu) – šel jsem k jádru věci, to, jestli jsou někde hodní lidé, nebo špatní, víme všichni. Je to o ekonomické inteligenci, nikoli pouze o finanční gramotnosti, která se zaonačuje jako stupeň vyspělosti, když jde člověk dělat přímý prodej místo svého zaměstnání. V tomto úhlu pohledu každý, kdo podniká, vypadá a může se cítit jako vítěz. Ale jak je to doopravdy?

Myšlenky jsou krásné. Někteří lidé dovážejí recyklovaný toaletní papír v kamionech, nevypadá to moc hezky, ale vydělávají na něm miliony. Tím chci říct jedno, to, jak se věci zdají, může být na hony vzdálené pravdě. Já jsem se rozhodl jít za pravdou, ať je pro spoustu lidí sebekrutější.

 

Úspěšní lidé jsou všude: ČÁST Z VIDEA, O ZEMEDĚLCÍCH – DOPORUČUJI PUSTIT SI

Úspěšní lidé jsou v každém businessu, nikde jinde se však tolik nevyzdvihují, jako právě v multi-levelu… Je to jako ve válce, kde je potřeba dát hladovému lidu naději tím, že pro ně vytvoříte hrdiny… Je to všechno o pravděpodobnostech, i rybník, ve kterém je pouze jedna ryba, se jeví jako skvělý revír pro rybaření, když o daném rybáři napíšete dobrý článek, zatímco o ostatních se ve veřejném prostoru ani nezmíníte. To je jeden úhel pohledu, a právě tomu lidé bez zkušeností věří a chtějí věřit (klikněte níže pro pokračování ve čtení článku).

Někteří lidé píší, že mám ojedinělé názory, se kterými se nesetkali. Já si to nemyslím. Názory, ke kterým se veřejně hlásím, má mnoho podnikatelů, vlastníků firem a investorů. Mnoho těchto lidí je dál než já, dál než koučové, dál než všichni různí spisovatelé, co nám sem tlačí americký trh s nálepkami bestseller. Lidé, o kterých hovořím, mají však často jednu vlastnost, rozhodli se ty informace používat pro sebe. Dopracovali se postupně k tomu, že si třeba koupili továrnu, výrobnu minerálních vod, mají tiskárny, zpracovávají syntetické materiály, dováží věci z Číny, Nepálu atd. Oni se své zkušenosti rozhodli využívat pouze pro sebe, nepotřebují dalšího člověka, kterému by ten postup říkali, nepotřebují si vytvářet konkurenci v oboru. Aby prodávali své výrobky, nepotřebují stovky obchodníků, potřebují kvalitní produkt a reklamu, která jim to prodá.

Někdy je to napsáno přímo, jindy se tomu autoři oklikou vyhýbají, poté činí tak, jak je dnešní trend – psát hlavně o vlastnostech a myšlení, jaké by měl úspěšný člověk mít. JSTE VE SMYČCE – pořád něco člověk studuje, dělá, přitom ale má stále ten samý systém! Na jakém podnikání byste měli zbohatnout, jak by mělo vypadat, aby fungovalo? O tom nikde ani čárka.

Počítá se s tím, že naprostá většina těch, co si to koupí, jsou z MLM. Autoři na tom dost participují a následně ještě mají zaplaceno za školení (ČR i celosvětově), díky tomu mohou šířit osvětu. Když vystoupíte před dvěma tisíci diváky, jste vidět a média těmto lidem dávají prostor. Opět rozhoduje počet, potenciál těch, co si díky známé tváři (víte, jak to vzniklo) noviny koupí! (To je záruka v plnění obchodního plánu). Dost často i z těchto kruhů MLM sami autoři pocházejí. Jaké je jejich know how? Věřte mi, že jako autor knihy Ukradený potenciál o tomto něco vím, i já jsem dostal jednu takovou nabídku, a odmítl jsem. Pocházím totiž odjinud, já jsem prodával firmy a setkával se s majiteli, kteří je vlastnili. Konzultoval jsem podnikatelské záměry a často skrze ně viděl do fungování celé firmy, a ty se neskládají pouze z prodejního oddělení. Je to spíše náhoda, že jsem se dostal k psaní. Nezapomínám ale na to, odkud jsem přišel, i když mi to, že na MLM vystoupeních nikdy nebudu, snižuje výdělky. Za to člověk dostanane 400x, možná i 1000x více, než za prodej knihy. Proto chci, aby si lidé, co píší, že to dělám proto, abych své knihy prodával, toto uvědomili. Zajímá mě vyšší princip, který asi běžný člověk, zaslepený vnitřní chudobou a nekonečnou touhou po ekonomickém bohatství, nikdy chápat nemůže.

Můj cíl?

Mým cílem není ukazovat, tady je 10% dobra a tady 90% špatných věcí, ale vyhnout se celkově špatným pravděpodobnostem, – toho málo času, co lidé na začátku mají (jsou ještě v z zaměstnání), věnovat tomu, co jsou schopni sami (či za pomoci) řídit. To je jistota, že to neřídí někdo jiný pro blaho svého. To by si měl uvědomit každý v podnikání, není to charita – i když to tak ideologicky v kruzích MLM vypadá.

Bylo potřeba proto na začátku toto velké téma odemknout a vyjádřit se k MLM podnikání, protože ujasnění si této myšlenky slouží jako základ pro pozdější cestu některým lidem, kterým se chystám nabídnout řešení pomocí postupného růstu v klasickém podnikání (brzo odtajním).

Ještě vysvětlím pro jistotu jednou. Před dvěma měsíci jsem začal chodit do posilovny, mám svého osobního trenéra. On mi řekl, co přesně mám cvičit a jak, a já mu za to platím peníze. Na internetu je o fitness spousty informací zdarma, ale já se tím nechci prokousávat. Na internetu radí kde kdo. Kromě toho to, co cvičím, mi funguje na získávání síly, fyzičky, celkové kondice. Trenér mi mohl předepsat méně kvalitní cviky, na kterých je třeba alespoň trochu něco dobrého – on to ale neudělal, a kdybych to cvičil, řekne mi – prostě to necvič, dělej něco jiného, abychom všechen čas mohli věnovat tomu, co má největší efekt. Pak se hodnota našeho času násobí!

Ano, mohl bych napsat, vyzkoušejte si MLM na tři měsíce, naučte se základy obchodování a pak utečte pryč a začněte dělat něco, co vás baví. Začněte se odlišovat, najděte své silné stránky a ty uplatněte spolu s nějakým produktem, kterému rozumíte. Jenže! Dopadlo by to tak, že lidé té ideologii v MLM propadnou a zůstanou tam 2 roky a déle, bez výsledků, frustrovaní a orientovaní na motivační citáty. Naučí se žít s věčným pocitem, že jsou dál než ti, co chodí do zaměstnání, to je však málo.

Nedělám kompromisy. Jak píšu: Mým cílem není ukazovat, tady je 10% dobra a tady 90% špatných věcí, ale vyhnout se celkově špatným pravděpodobnostem. Ty zjistím ne tím, že se podívám na myšlenky, ne tím, že zhodnotím hodné nebo špatné lidi, ne tím, že se podívám na “promo video”, kde odsuzuji MLM, ale tím, že se podívám na podnikatelský model, vezmu tužku a papír, dám si tu práci a celé to spočítám. Já jsem to za vás všechny spočítal ve 26 minutách, stálo mě to nějaké úsilí a nebudu svoji práci dávat zadarmo.

 

Video by mělo být zadarmo!

Zase ten Facebook, kde si lidé tak rádi píšou v diskuzích, jako by ten člověk neměl nic jiného na práci, než přemlouvat diskutující. Lidé neřeší pointu, proto se tak nerad zúčastňuji Faceboových diskuzí. Věci, které jsem tu probral, typu: že někomu MLM funguje, že to někomu vydělalo peníze, že to někoho baví, atd… Že jsem hloupý, protože to jedno video je urážlivé atd. Poradím těm lidem, hodnoťte tuto kampaň na základě toho, co je produktem této kampaně. Co dává hlavní argumenty k mému postoji k MLM. Viděli jste to placené video? Buď ho kupte a reklamujte ho, pokud s jeho obsahem nesouhlasíte, nebo nic nekupujte, běžte svou cestou a otevřete si svůj obchod, kde to můžete dělat podle svého. Každému přeji v tomto štěstí.

 

„Mělo by to být zadarmo, vždyť to pomáhá lidem!“ Ovšem, rád půjdu zítra do obchodu s video-technikou a řeknu jim, že pomáhám lidem, že chci tuto kameru za 27 tisíc zdarma, protože ji k tomu potřebuji. Zavolám na úřad a požádám o dotace, aby mi posílali peníze každý měsíc, protože pomáhám lidem. Vysvětlím jim, že k tomu, abych jim pomáhal naplno, nemůžu trávit 8 hodin denně prací pro někoho, a jako ostatní mít za to peníze. Nebo chodíte do práce zdarma? Protože já všechnu sílu a energii potřebuji na koncentraci, o které jsem se bavili s ohledem na nějaký způsob osvíceneckého režimu, který každý člověk, co chce dělat revoluční věci a nebojí se svůj názor posléze obájit, potřebuje. Potřebuji tři plné dny na natočení videa, protože je to také o přípravě a následně jeho zpracování– ne jen o 26 minutách!

Na video jsem nabídl záruku vrácení peněz, stojí necelých 300,- Kč. Nevím, co opravdu lidé více chtějí. Pokud jim tyto informace, a že jsem si jist, pomohou k tomu, aby byť jednu schůzku díky tomu prokoukli. Když to spočítám, dvě cesty (tam a zpět), čas na schůzce, případně ještě další čas, co tím ztratíte + útratu za kafe, tak 300,- Kč máte hned při první příležitosti zpátky.

Podnikání není charita, pomáhám těm, co pomáhají také mně, protože abych vám mohl pomáhat, tak tím strávím hodně času a musím platit lidi okolo, kteří mi s mým projektem pomáhají. Podstupuji podnikatelské riziko, ne proto, aby někdo přišel domu z práce a moji práci dostal jedním kliknutím myši do počítače.

Kdo tvrdí, že v podnikání nezištně pomáhá všem, pak buď má postranní úmysly (začnete pro něj dělat, třeba v MLM a má z vás provize), nebo se vážně zamyslete, jestli má zdravý rozum, kterému se chcete naučit. Jako, že týden na něčem budete pracovat a pak se svojí prací naložíte tak, že ji rozdáte všem, co ten týden pracovali a vydělávali peníze pro sebe.

Věřte mi, že až daný člověk bude potřebovat zahradu, nikdo mu jí zadarmo neposeká. Soustřeďte se na hodnotu, ne cenu – pokud to nejsou statisíce, miliony.  Lidé, co mají čas na Facebooku hodiny číst komentáře a sami to komentovat, ukazují, že jejich čas je levnější než zmíněných 300,- Kč, které bych jim klidně vrátil, kdyby za 26 minut zjistili, že jsem šílenec a magor, který bez potřebných důkazů a argumentů pomlouvá něco tak osvědčeného jako je to jejich MLM podnikání.

Už máme za sebou první prodeje a zatím se to nestalo. Vím jakou cestou jdu, vím co je za mnou, vím, že se to jeví ve veřejném sektoru jako že jsem výjimka. I když se mnou mnozí nebudou souhlasit, nebudu nikdy takový, abych se zalíbil všem. Promo s názvem MLM chřipka je agresivní, ano, pohybuji se dost na hraně, možná za hranou, zvolil jsem jej úmyslně. Víte proč? Protože skrytá manipulace je mnohem agresivnější forma, byť s lidštější tváří.

Chcete se zařadit mezi další diskutující? Jít a čerpat informace zdarma? Pak mi věřte, že za informace zdarma, vždy v konečném součtu zaplatíte mnohonásobně více, než by Vás kvalitní zprávy stály na začátku.  Anebo se přesvědčíte na vlastní kůži, o čem 26 minut, o které tu celou dobu běží, jsou? Nejdražší je vlastní poznání, a já ho všem pochybovačům rád dopřeji. Každý chce být milionářem, podnikání však není charita. Můžu vám pomoci do schodů, je to slušnost, ale k penězům pouze těm, co to myslí vážně, a chtějí skutečně podnikat. Vám doporučuji sáhnout hluboko do kapsy, ať tam naleznete minimálně eso.

DISKUZE: https://www.facebook.com/UkradenyPotencial/?ref=bookmarks

Placené 26 minut video: http://bit.ly/multi-level-marketing-zatajovane-skutecnosti.


O autorovi
Claudio Depeyrac

Jsem spoluzakladatel prvního investičního klubu v České republice. Během tří let mi prošlo pod rukami stovky začínajících firem. Pochopil jsem obě strany; elitní společenství (investory), pro něž pracují jejich peníze, i zbytek národa, který stále ještě věří v iluzi maturit a diplomů, protože v dobách komunismu to bylo "něco"! Klade se důraz na opakování věcí zpaměti, ale nerozvíjejí se lidské schopnosti. Školství řídí úředníci a málokteré učitele jejich práce baví. Přesto rodiče bezmezně věří tomu, co nazývám "Systémové (pro)vychování". Je to ovšem mnohem horší. V roce 2012 mi při fotbalovém zápase praskla Achilova šlacha a já si to celé uvědomil v detailních souvislostech, Pronikl jsem do myšlení úspěšných lidí. Po dopsání knihy Ukradený potenciál jsem opustil svůj starý život a začal žít ten vlastní. Pro úplnost, že to funguje, jsem si knihu sám i vydal. Prodalo se jí na 3,5 tisíce kusů během dvou let. Nikdo ji mediálně netlačil, protože velká vydavatelství z ní nemají ani korunu :)

Celý příběh zde, email: claudio@depeyrac.com , YouTube

Nikdy se neptejte lidí proč jsou takoví. Jsou-li sami sebou a přesto nezapadají do šablon, tak více méně proto, že nechtěli být nikdy jako ostatní. Staň se naším fanouškem na Facebooku.

Zavřít