Hlavní strana / Top článkyRozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi
úspěšní a neúspěšní lidé

Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi

Lidé jsou obvykle odtažití při jakémkoliv srovnávání. Je přirozené, že nikomu nelahodí, když slyší, že by měl méně jíst a více cvičit, nebo místo koukání na televizi po večerech vzít spíše do ruky knihu a rozšířit si obzory. Případně vyrazit ven a snažit se navazovat kontakt s novými lidmi, kteří přemýšlí minimálně o poznání optimističtěji než ti, kterým se celá léta nedaří a mají tendenci neúspěch podávat i ostatním. To je stavební kámen všeho, vymanit se ze zaběhnutých kolejí, vzdálit se od vlivu negativních lidí. Tomu celému ovšem předchází konfrontace; to, jak vidíme sami sebe, je hodně důležité, ovšem to, jak často o sobě přemýšlíme, je ještě důležitější. Za chvíli se dozvíte, proč.

Když uvažuji nad úspěšnými lidmi, vyvstanou mi v mysli apatičtí, na obchod zaměření a zlí lidé. Všechno je to však o pochopení obsahu oné definice, protože bez osobní zkušenosti v daných situacích, pokud je člověk neprožil, těžko pochopí, proč a z jakého důvodu se tak lidé chovají.

Jednoduše řečeno, neúspěšní lidé si neuvědomují, že čas jsou peníze. Toto tvrzení je známé a logické, přesto pointa stále mnohým uniká. V Německu vznikly e – shopy proto, aby lidé nemuseli chodit do obchodu a vše kupovali levněji na internetu. Dnes se nám Němci diví, že tolik Čechů klidně jede 40 minut do obchodu a zpátky proto, aby ušetřili 100,- Kč na poštovném. Delší dobu jsem si lámal hlavu, proč to tak je, a došel jsem závěru, že ti lidé nemají v inkriminované době zrovna nic, co by jim přineslo zisk. Momentálně, nebo s vidinou, že čas promění ve vyšší výnos v budoucnu. Tím, že postupně pracují na něčem, co získá časem hodnotu. Takto lidé ale nepřemýšlejí, většina vydělává peníze pravděpodobně jako zaměstnanci a ti jsou zvyklí mít za odvedenou práci okamžitě vyděláno. Toto nastavení je drží stále v zaměstnání.

 

Bohatí lidé přemýšlí mezi útratou a investicí.

Popsal bych to tak, že bohatí lidé neplýtvají energií na začátku, i když jsou zatím teprve ve fázi, kdy své příjmy budují. To znamená, že zaplatí 100,- Kč kurýrovi, aby mohli o dvě hodiny více pracovat na budování svých příjmů. Můžete si za to dosadit cokoliv dalšího.

Jak chcete něco vybudovat, když svůj volný čas, kterého máte o polovinu méně než lidé, co jsou již ve druhém či třetím kvadrantu (živnostníci, podnikatelé = vaše konkurence na trhu), odevzdáte za 100,- Kč?

Samozřejmě, najdou se tací, kteří budou říkat, že každý si to nemůže dovolit. Pamatujte, úspěch je pouze pro ty, kteří si to dovolit mohou, to je zákon vesmíru. Pokud nemůžete = nic nemáte.

Lidé nemají křídla, ovšem načerpané zkušenosti jim pomohou se přes problémy přenést. Taková je mentalita úspěšných lidí. Někteří mohou působit arogantně, že nemají čas si s někým, koho zrovna náhodou potkali, povídat, že běží někam na schůzku, nebo do divadla. Tito lidé znají své priority. Když jim nečekaně zazvoní telefon a není to extrémně důležitá věc, jež by vyžadovala jejich momentální pozornost, prostě odmítnou a se slovy „zavolejte mi jindy“, nebo „prosím, už nevolejte, nezajímá mě to“.

Zabijákem úspěchu je kombinace šetření a utrácení.

Nejdříve člověk musí určité služby a produkty vyzkoušet, teprve poté je může začít prodávat. Pak si najde dodavatele, nebo sám dané věci zdokonalí! Nejlepší je, když se člověk stane nespokojeným zákazníkem a ví, jak by to mělo fungovat lépe. Lidé, co sedí doma a nevěnují se žádnému koníčku, nejen, že nevytváří okruh lidí (tzv. networking), dokonce se nerozvíjejí mimo svoji práci, v další oblasti, která by se mohla stát v budoucnu jejich podnikáním.

Příklad z poslední doby. Můj známý jezdí aktivně na kitu (kajtu) – je to prkno, pomocí kterého surfujete po vodě, a je za provaz tažené drakem, co létá ve vzduchu díky síle větru. Nedávno velmi levně koupil několik použitých kitů, investoval okolo 100 tisíc do nákupu a skoro o polovinu je prodal za víc. Během dvou měsíců byly pryč. Ideální pro naučení se, pro začátečníky. Ano, někdo řekne, 50 tisíc za dva měsíce, zisk? A co bude dělat potom? Pravděpodobně koupí další kity, nebo díky 50 tisícům, o které je bohatší, bude moci vstoupit do dalších projektů, které vyžadují více vlastního kapitálu. Také bude mít zkušenosti.

Chudí lidé by nejraději během měsíce vydělávali milion, ale nemají žádné zkušenosti, ani žádné peníze nikam neinvestovali. Produkty finančních institucí vylučme, to často nebývají investice, na kterých by drobný střadatel zbohatl. Představte si zemědělce, který celá léta nezaseje, kolik vypěstuje plodin?

Pokud děláte v těchto základních věcech chybu, pravděpodobně se Vám nelíbí, co zde píši a já to respektuji. Tisíce lidí sází Sportku, aby něco v životě dokázali a byli bohatí – jeden tiket je dokáže držet v očekávání, že něco přijde a změní se jim život. O těchto věcech bychom měli přemýšlet, ovšem zkusit cestu vlastních řešení, hledat výzvy, které dokážeme uchopit do vlastních rukou, reálné věci, co se dají spočítat. Mnoho lidí to nedokáže, jsou zahořklí, a pokud je má člověk za své nadřízené, stane se jejich oběťmi.

 

vlastnosti úspěšných lidí

 

Jaký je tedy rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi?

Neúspěšní lidé mají tendenci:

  • Kritizovat ostatní
  • Pěstovat si v sobě hněv a pocit, že na něj mají právo
  • Obviňovat ostatní ze svých neúspěchů
  • Bát se změny
  • Být plní záště

Je to očividné; nedostanete se daleko, pokud budete příliš zaměstnaní vkládáním energie do šíření nenávisti všude kolem sebe. Toto jsou vlastnosti úspěšných lidí, které shledávám nejzajímavějšími:

  • Chválení, odpouštění a přání úspěchu ostatním
  • Sdílení informací a nápadů s těmi, co jsou okolo
  • Vítání změn a neustálé učení se novým věcem

Tyto vlastnosti jsou zcela odlišné od předešlých představ úspěšných lidí. A tady to máme, být k lidem hodní, laskaví a vyzařovat radost a pozitivitu vede k úspěšnějšímu životu!

 

Autor článku: Claudio Depeyrac (osobní kouč, školitel, obchodní poradenství, autor knihy Ukradený potenciál). Vice informací.

Odborný dohled a zodpovědnost za týmovou práci: Andrea Zimová (zástupce šéfredaktora Depeyrac.com)

Speciální poděkování za překlad části textů: Hana Trněná (US EDITOR pro Depeyrac.com)

Jsem 28 letá Brňačka a pracuji jako asistentka obchodního oddělení v projekční kanceláři. Pro Depeyrac.com jsem začala pracovat, protože mě baví překládat a ráda si prohlubuji své znalosti.

Část textu použito z: http://www.lifehack.org/articles/productivity/these-are-the-things-that-make-successful-person-and-unsuccessful-person.html

 Autor článku napsal také tuto příručku, určeno pro lidi, kteří si chtějí úspěšně vydělávat podnikáním: Pokračujte sem.

Pro nákup knihy Ukradený potenciál klikněte sem:


O autorovi
Claudio Depeyrac

Jsem spoluzakladatel prvního investičního klubu v České republice. Během tří let mi prošlo pod rukami stovky začínajících firem. Pochopil jsem obě strany; elitní společenství (investory), pro něž pracují jejich peníze, i zbytek národa, který stále ještě věří v iluzi maturit a diplomů, protože v dobách komunismu to bylo "něco"! Klade se důraz na opakování věcí zpaměti, ale nerozvíjejí se lidské schopnosti. Školství řídí úředníci a málokteré učitele jejich práce baví. Přesto rodiče bezmezně věří tomu, co nazývám "Systémové (pro)vychování". Je to ovšem mnohem horší. V roce 2012 mi při fotbalovém zápase praskla Achilova šlacha a já si to celé uvědomil v detailních souvislostech, Pronikl jsem do myšlení úspěšných lidí. Po dopsání knihy Ukradený potenciál jsem opustil svůj starý život a začal žít ten vlastní. Pro úplnost, že to funguje, jsem si knihu sám i vydal. Prodalo se jí na 3,5 tisíce kusů během dvou let. Nikdo ji mediálně netlačil, protože velká vydavatelství z ní nemají ani korunu :)

Celý příběh zde, email: claudio@depeyrac.com , YouTube

Nikdy se neptejte lidí proč jsou takoví. Jsou-li sami sebou a přesto nezapadají do šablon, tak více méně proto, že nechtěli být nikdy jako ostatní. Staň se naším fanouškem na Facebooku.

Zavřít